Tropiciele śladów przeszłości

Gdzie historia nie ma końca...

Zapraszamy w podróż w czasie i przestrzeni

Jest nam bardzo miło zaprezentować stronę internetową, którą właśnie przeglądacie. Strona to efekt projektu edukacyjnego pod nazwą Tropiciele Śladów Przeszłości, który realizowany był w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zapolicach przy współudziale Łódzkiego Domu Kultury. Projekt trwał od czerwca do połowy listopada 2012 roku, jednak główne działania miały miejsce we wrześniu i październiku. To był dla nas bardzo intensywny okres spędzony na poszukiwaniach i rozmowach.

W projekcie wzięło udział 20 młodych mieszkańców gminy Zapolice, którzy zamienili się w Tropicieli śladów przeszłości swojej małej ojczyzny. Docieraliśmy z mikrofonem do najstarszych mieszkańców naszych miejscowości, by zarejestrować ich opowieści o wydarzeniach, miejscach, ludziach i zwyczajach sprzed lat. Chcieliśmy dowiedzieć się jak przed laty wyglądały wioski, czym zajmowali się ich mieszkańcy, jak się ubierali, co jedli, jak spędzali wolny czas i jakie mieli zwyczaje. Odkrywaliśmy fascynujący świat, którego już nie ma i którego próżno szukać w szkolnych podręcznikach.

Szukaliśmy też starych fotografii z rodzinnych albumów przedstawiających naszych przodków i miejsca które często bardzo mocno się zmieniły, albo już nie istnieją.

W trakcie projektu jako Tropiciele sami zdobywaliśmy wiedzę z różnych dziedzin. Uczyliśmy się jak do przekazywania historii wykorzystać nowe technologie i media, takie jak internet, jak zdobywać informacje, jak je wykorzystywać i jak się nimi dzielić. Jeżdżąc do muzeów etnograficznych poznawaliśmy stare tradycje i obrzędy.

Udział w projekcie to olbrzymia satysfakcja, ale i spore wyzwanie, wymagające od Tropicieli cierpliwości i przełamywania wielu barier, również tych pokoleniowych.

Nie jest łatwo wystąpić w roli dziennikarza z dyktafonem w ręku i pytać o wspomnienia, często członków najbliższej rodziny - wspomnienia, które nieraz wywołują różne emocje. Ale mamy nadzieję, że nam się udało. Zresztą możecie efekty naszej pracy ocenić oglądając tę stronę, na której oprócz zebranych przez nas materiałów możecie przeczytać i zobaczyć czy zajmowaliśmy się w ostatnich tygodniach. Zapraszamy!

 

Organizatorzy: